انواع محصولات زیمنس
تاریخچه شرکت زیمنس:

لازم به ذکر است که زیمنس در ۱۲ اکتبر سال ۱۸۴۷ توسط ارنست زیمنس تأسیس گرديد. وارنر این شرکت را در آغاز بنام Bauanstalt von Siemens & Halske در کارگاه خود افتتاح نمود. وارنر در سال ۱۸۵۰ برادر خود ویلیام زیمنس را به نمایندگی زیمنس در لندن گماشت. او پس از افتتاح نمایندگی در انگلستان، شروع به ساخت و راه‌اندازی خطوط و شبکه‌های مخابراتی در روسیه کرد.

بر پایه کار مایکل فرادی، او اصول دینام الکتریکی را کشف و ساخت ماشین دینام را که پایه ژنراتورهای برق مدرن و بزرگ بود، آغاز کرد. ورنر فون زیمنس در سال ۱۸۶۷ اختراع را ثبت کرد تا حق مالکیت خود را در اختیار بگیرد.پس از تقریباً ۱۰ سال توسعه و آزمایش، برای تولید گسترده در سال ۱۸۷۵ آماده شد. گسترش دینام شروع یک دوره جدید در تاریخ مهندسی برق بود. توانایی تولید و توزیع مقدار زیادی انرژی الکتریکی با هزینه کم موجب شد تا اقتصاد به شدت رشد یابد.

اولین بخش‌های کاربردی، روشنایی الکتریکی و تکنولوژی درایو بود. در نمایشگاه تجاری برلین، زیمنس و هالسکی اولین راه‌آهن الکتریکی جهان را که توسط یک منبع برق خارجی ساخته شده بود معرفی کردند.در سالهای پس از این شرکت رشد و ترقی خود را با ساختن موتورهای برقی و لامپ ادامه داده و در سال ۱۸۹۷ نام شرکت از Bauanstalt von Siemens & Halske به (S&H) تغییر کرد. در سال ۱۹۱۹ شرکت زیمنس با همکاری دو شرکت دیگر به‌طور مشترک شرکت اوسرام OSRAM بنیان نهادند.

انواع محصولات زیمنس

انواع محصولات صنعتی تولید شده توسط شرکت زیمنس:

انواع محصولات زیمنس پی ال سی کلید اتوماتیک کلید مینیاتوری محافظ جان حرارتی

 

محصولات صنعتی مورد استفاده زیمنس به سه بخش اصلی محصولات فشار متوسط زیمنس، محصولات فشار ضعیف زیمنس و محصولات اتوماسیون صنعتی زیمنس تقسیم میشوند که در ادامه به بررسی محصولات هریک از این گروه ها میپردازیم.

محصولات خانواده فشار متوسط زیمنس شامل: کلید دژنکتور زیمنس و رله حفاظتی زیمنس.
محصولات خانواده اتوماسیون صنعتی زیمنس شامل: مینی پی ال سی لوگو ورژن 8، پی ال سی سری S71200 زیمنس، پی ال سی سری S7300 زیمنس، پی ال سی سری S71500 زیمنس، پی ال سی سری S7400 زیمنس،پنل HMI زیمنس، نرم افزار لایسنس دار زیمنس، رکتیفایر، پاور ماژول زیمنس و درایو زیمنس.
محصولات خانواده فشار ضعیف زیمنس شامل: سافت استارتر زیمنس، کنتاکتور زیمنس، کلید اتوماتیک زیمنس، کلید حرارتی زیمنس، کلید هوایی زیمنس، بی متال زیمنس، رله زیمنس، میکروسوئیچ زیمنس، کلید مینیاتوری زیمنس،تایمر زیمنس، کنترل فاز زیمنس، کلید محافظ جان زیمنس.
انواع محصولات زیمنس
کلید مینیاتوری زیمنس:

فیوزمینیاتوری یا کلید مینیاتوری تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را دربرابر اتصال کوتاه و اضافه بارمحافظت می کند. ساختمان داخل این کلید ها (فیوزها) شامل عملکرد بی متال برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت ازاتصال کوتاه است. فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپ های B روشنایی، D ترانسفورماتوری، C موتوری، K قدرت و Z بسیار حساس، تقسیم بندی می شوند. زمان قطع این تیپ هابه ترتیب از سریع ترین عملکرد: D/ C/ B/ Z

کلید محافظ جان زیمنس:

کلید محافظ جان زیمنس جز محصولات فشار ضعیف به شمار می رود. این محصول با حروف در بازار شناخته می شود. کلید محافظ جان  در آمپرهای مختلف و با دو فاز، تکفاز و سه فاز موجود می‌باشد که از برق گرفتگی جلو گیری می شود و در کلیه تابلو برق ها ساختمان های مسکونی بکار می رود. این کلید با محاسبه و مقیاس جریان سیم‌های رفت و برگشت، اگر اختلافی میان جریان‌های رفت و برگشت وجود داشته باشد مدار را قطع می‌کند.

در حالت نرمال مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت یکسان هستند ولی در صورتی که جریان میان سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) یکسان نباشد کلید محافظ جان کار می‌کند. این وسیله جریان‌های نشتی کمی را که نمی‌توان به وسیله فیوز آن‌ها را تشخیص داد ولی می‌توانند سبب ایجاد آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند را تشخیص دهد و مدار را در چند دهم یا صدم ثانیه قطع کند.

مزایای کلید محافظ جان:
 • حفاظت از تجهیزات صنعتی
 • جلوگیری از برق‌گرفتگی
 • جلوگیری از آتش سوزی
 • کاهش انرژی الکتریکی و برق مصرفی
 • صرفه‌جویی در مصرف انرژی
تایمر زیمنس:

تایمر زیمنس یا همان رله زمانی را برای کنترل فرمان مدارها مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این تایمرها همانند کنتاکتور می باشد، با این تفاوت که معقوله ای به نام زمان در این کلید ها به چشم می خورد. کنتاکت ها از لحاظ شکل و فرم ظاهری شبیه به هم هستند. نام رله ها بر اساس نوع کارکرد که به صورت لحظه ای و تاخیری دسته بندی می شوند. تایمر های زیمنس به دو دسته کلی تقسیم میشوند، آنالوگ و دیجیتال. تفاوت تایمر آنالوگ و دیجیتال در دارا بودن صفحه نمایش می باشد که مدل های آنالوگ فاقد دیججیتال می باشد.

عملکرد تایمر های زیمنس:

1- مد تأخیر در وصل (Power On Delay): بعد از وصل فرمان ورودی، تایمر با توجه به زمان تعیین شده سیگنال خروجی را اعمال می نماید.
2- مد تأخیر در قطع (Power Off Delay): بعد از قطع فرمان ورودی، خروجی با یک تأخیر زمانی قطع می گردد.
3- مد Flicker یا چشمک زن : بعد از وصل فرمان ورودی، خروجی متناوباً به مدت زمان معیّن قطع و وصل می شود.
4- مد Interval : بعد از وصل فرمان ورودی، خروجی تایمر به مدت زمان معیّنی وصل بودهو بعد از این زمان قطع می گردد.

کاربرد رله تایمر زیمنس: مغازه ها، سوپرمارکت ها، گلخانه ها، کارگاه های صنعتی، مرغ داری ها و گاوداری ها.
کلید هوایی زیمنس:

به صورت سه و چهار پل ساخته می شود که نوع سه پل دارای سه فاز و نوع چهار پل دارای ترمینال نول نیزمی باشد. مهترین مساله در کلید هوایی زیمنس اینست که این کلیدها از دوقسمت قدرت و الکترونیک تشکیل شده است که در قسمت الکترونیکی آن ساختار میکرو پروسسوری تبعیت می کند ودارای تنظیمات وساختاربسیاردقیقی میباشد.

کنتاکتور زیمنس:

کنتاکتور زیمنس وسیله ای برای کنترل کردن الکتریکی قطعات جهت کلیدزنی یک مدار قدرت یا کنترل مورد استفاده قرار می گیرد. کنتاکتورها معمولا سه قسمت اصلی شامل تیغه با همان پلاتین، بوبین، محفظه یا بدنه می باشند. تیغه های کنتاکتور معمولا در دوبخش تیغه قدرت و تیغه فرمان بروی کنتاکتورها موجود است. وظیفه پلاتین قدرت هدایت جریان الکتریکی پس از هر بار تحریک شدن بوبین ازخود می باشد.

پلاتین های فرمان همان طور که از نامشان پیداست جهت استفاده در مدار های فرمان استفاده می شود. تیغه یا پلاتین فرمان دارای دو حالت نرمالی بازونرمالی بسته  برروی کنتاکتورهای زیمنس تعبیه شده است. بوبین یک هسته مغناطیسی است که به صورت سیم پیچی شده نیروی لازم جهت اتصال پلاتین های زیمنس را فراهم می کند. بدنه کنتاکتور زیمنس وظیفه ایزوله کردن بین پلاتین ها وحفاظت به کار میرود.

انواع محصولات زیمنس

کلید اتوماتیک زیمنس:

درکلیه تابلوبرق های کارخانجات جهت حفاظت وکنترل برق ورودی از کلید اتوماتیک زیمنس استفاده می شود. این کلید های کمپکت به منظور حفاظت از تجهیزات صنعتی دربرابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه به کارگرفته می شود. دلیل استفاده از کلید کمپکت زیمنس اینست که، فیوزهای تابلو برق همیشه نمی تواند عمل حفاظت موضعی را به طور کامل وبدون خطا انجام دهد، از طرفی درصورتی که نیاز به قطع همزمان سه فاز باشد نمی توان از فیوز و کلید فیوز استفاده کرد.

کلید اتوماتیک زیمنس پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد یا هرعامل دیگری بلافاصله آماده بهره برداری مجدد می باشد. کلیدهای اتوماتیک زیمنس باکمک کنتاکت های فرعی که در خود قراردارد می توان وضعیت کلید را در هرحالت توسط سیگنال تعیین و در اتاق فرمان منعکس کرد. ساختمان کلید اتوماتیک زیمنس به گونه ای است که اگرکلید را برروی یک مداراتصال کوتاه شده ببندیم درضمن عمل بسته شدن رله اضافه جریان کلید به سرعت وارد عمل شده و مدار راقطع میکند.

انواع محصولات زیمنس

بی متال زیمنس:

بی متال زیمنس وسیله یحفاظت کننده ی موتور در برابر جریان اضافی است و در دو نوع مغناطیسی و حرارتی وجود دارد. نوع حرارتی اورلود زیمنس ، در انواع مختلفی ساخته می شود که متداول ترین نوع آن (بی‌متالی) است. این نوع از رله ی اضافه جریان همراه با کنتاکتورزیمنس در مدار، سری با موتور نصب می گردد. از اورلود بی متالی در کلید اتوماتیک زیمنس نیز جهت حفاظت در برابر جریان زیاد استفاده می شود.

در رله هاي حرارتي زیمنس ، سه تيغه تعبيه شده كه سيم حا مل جريان چند حلقه به دور آن پيچيده مي شود. در اثر عبور جريان اضا فه بار، هادي ها گرم ، حرارات به بي متال منتقل مي شود و با عث خم شدن تيغه مي شود. حركت هر يك از بي متالها به اهرمي فشار مي آورد و با جا به جا شدن اهرم ، يك ميكرو سوئچ كه داراي كنتاكت تبديل باز و بسته است تغيير وضعيت مي دهد و مدار فرمان را قطع مي كند. این رله ها تنظیم پذیر هستند.

در نمونه ی سه فاز این رله ها رله ی حرارتی از سه پل قدرت برای عبور جریان اصلی مصرف کننده تشکیل شده و دو کنتاکت فرمان دارد. یکی کنتاکت بسته جهت قطع مدار تغذیه ی کناکتور و دیگری کنتاکت زیمنس باز که پس از عمل بی متال بسته می شود و برای اطلاع دادن از خطای حاصل در مدار است. بعضی از این رله ها دارای کلیدی هستند که برای دو حالت دستی و اتوماتیک طراحی شده اند، بدین مفهوم که در حالت دستی پس از قطع بی متال باید دگمه ی RESET را فشار داد تا رله به حالت اول بازگردد. در حالت اتوماتیک رله پس از مدت زمان معینی به حالت اول باز می گردد.

 

انواع محصولات زیمنس

سافت استارتر زیمنس:

سافت استارتر زیمنس وسیله ای برای راه اندازی نرم و تدریجی الکتروموتور میباشد. در کلیه کارخانجات و واحد های صنعتی جهت راه اندازی الکتروموتورهای زیمنس از دو روش عمده ضربه ای و روش نرم استفاده می شود. در روش ضربه ای عمدتاً شامل نصب کنتاکتور زیمنس به صورت ستاره مثلث برروی تابلوبرق نصب می شود که دارای عمرکمتری نسبت به روش نرم دارد.

در روش نرم از سافت استارتر زیمنس استفاده می شود که الکتروموتور به صورت تدریجی وارد مدار می شود وآسیب کمتری نسبت به حالت ضربه ای دارد. در روش نرم، سافت استارتر زیمنس تنها یک کابل 3 رشته به سافت استارتر متصل می شود و بنابراین صرفه جویی قابل توجهی درهزینه کابل نسبت به حالت ضربه ای و کنتاکتور دارد. سافت استارترهای زیمنس دارای کنتاکتور BYPASS داخلی است. وظیفه ی این کنتاکتورها این است که پس از اتمام مراحل راه اندازی نرم دیگرنیازی به تریستور نیست و میتوان برای افزایش طول عمر این قطعات آنها از مدارخارج و کنتاکتور BYPASS وظیفه اتصال کامل ورودی سافت استار زیمنس را برعهده دارد که باعث می شود جریان مصرفی موتور از این کنتاکتور عبورکند و اتلافی در کلیدهای نیمه هادی یا همان تریستورها نباشد.

کنترل فاز زیمنس:

کنترل فاز زیمنس، محصولی که در دسته بندی فشار ضعیف جای گرفته است. کد فنی این محصول با 3UG آغاز خواهد شد، از رله های کنترل فاز زیمنس برای حفاظت موتور الکتریکی در خطای ولتاژ استفاده می گردد. تجهیزاتی از قبیل موتورها، ژنراتورها و … ملزم به استفاده از رله کنترل بار می باشند. کنترل فاز ها انتخاب مناسبی در جایگزین کردن رله های بی متال خواهند بود. این تجهیز مهم زیمنس قابلیت مهم تشخیص عیوب را دارا می باشد. بوبینی که در این رله های کنترل فاز تعبیه شده است، در صورت صحت کلیه شرایط تیغه باز خود را می بندد و نتیجه این عملکرد قرار گیری در مسیر مدار فرمان می باشد.

انواع کنترل فاز: آنالوگ و دیجیتال.
مزایای کنترل فاز:

1- حفاظت تجهیزات موجود در تابلو برق

2- حفاظت تاسیسات الکتریکی

3- حفاظت الکتروپمپ

4- تنظمیات رله برای تاسیسات الکتریکی مختلف

5- رله مولتی فانکشن

6- حساسیت بالا به خطای فاز(خطای ولتاژ)

7- …

انواع محصولات زیمنس

کلید حرارتی زیمنس:

کلیدهای حرارتی زیمنس به منظور حفاظت دربرابر اضافه بار وهمچنین اتصال کوتاه در سرراه الکتروموتورهای صنعتی زیمنس مورد استفاده قرارمیگیرد. این کلید ها با توجه به جریان نامی الکتروموتورهای زیمنس انتخاب می شود. کلید حرارتی زیمنس که تولید شرکت زیمنس آلمان می باشد را با پیشوند 3RV شناخته می شود. نام دیگر کلید حرارتی زیمنس کلید استارتر نیز میباشد. در تابلو برق هایی که درآن سیستم براصول راه اندازی صحیح تولید شده باشد قطعاً از کلید حرارتی زیمنس جهت حفاظت الکتروموتورهای زیمنس به کارگرفته می شود.

میکروسوئیچ:

در سیستم های الکتریکی میکروسوییچ زیمنس یا لیمیت سوییچ زیمنس یک سوئیچ است که با حرکت یک قطعه ماشینی و یا با حضور یک جسم شروع به حرکت می کند. لیمیت سوئیچ ها برای کنترل کردن دستگاه ها به منزله بخشی از سیستم کنترلی، به عنوان یک قفل ایمنی، یا برای شمارش کردن اجسامی که از یک نقطه رد می شوند مورد استفاده قرار می گیرد. لیمیت سوئیچ یا همان میکروسوییچ یک وسیله الکترومکانیکی است که از یک عملکرد مکانیکی متصل به یک دسته از کنتاکت ها تشکیل شده است.

وقتی یک جسم از طریق یک عملگر به یک کنتاکت می رسد، دستگاه باعث قطع یا وصل شدن کنتاکت ها به منظور ایجاد و یا قطع جریان الکتریکی می شود. لیمیت سوئیچ ها (میکروسوییچ زیمنس )کاربردهای مختلفی دارند و به دلیل استحکام، سهولت در نصب و عملکرد قابل اعتماد در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. لیمیت سوئیچ ها (میکروسوییچ زیمنس )قادر به شناسایی وضعیت های مختلف از قبیل حضور و یا عدم حضور، رد شدن، موقعیت یابی و شناسایی پایان مسیر یک جسم است. از لیمیت سوئیچ به ‌طور معمول برای کنترل حرکت ماشین‌آلات استفاده می‌شود. برای مثال می‌توان به ماشین‌های برش، نوار‌های نقاله، ماشین‌های تراش خودکار، جرثقیل‌ها و بالابر‌ها اشاره کرد. به ‌طور کلی در اکثر ماشین‌هایی که کنترل حرکت ابعادی در آنها مورد‌ نیاز است می‌توان از لیمیت سوئیچ استفاده کرد.

پنل HMI:

اچ ام آی (HMI) مخفف عبارتی است که معنای آن واسطه بین انسان و ماشین میباشد. از اچ ام آی زیمنس جهت مانیتور کردن ومشاهده پارامترهای اتوماسیون صنعتی زیمنس مثل پی ال سی زیمنس و درایو زیمنس استفاده می شود. اچ ام آی در واقع یک ال سی دی است که در آن میتوان برنامه ریزی و برنامه نویسی کرد.

همچنین به کمک آن می توان پارامترهای مختلف را تغییر داد و سیستم اتوماسیون صنعتی زیمنس را کنترل نمود. تا قبل از عرضه HMI زیمنس، برای کنترل تجهیزات اتوماسیون صنعتی زیمنس از سیستم های کامپیوتر استفاده می شد ولی سیستم های کامپیوتری یک عیب بزرگ به همراه داشت وآن این بود که نرم افزارهای کامپیوتری بسیار آسیب پذیر بودند وگاهی اوقات دچار ویروس می شدند که این امرباعث ضررهای فراوان درسیستم های اتوماسیون صنعتی زیمنس  می شدند. اچ ام آی زیمنس این توانایی را دارد که در یک زمان 255 وسیله به آن متصل کرد و پارامترهای آن را به نمایش گذاشت.

از مشخصات و ویژگی های اچ ام آی زیمنس میتوان به:

1-صفحه نمایش تاچ اسکرین  LCD  و TFT.

2-ارتباط از طریق پورت های ارتباطی مطرح  پی ال سی های زیمنس.

3- قابلیت اتصال به کلیه PLC  های زیمنس.

4-شبیه سازی به صورت سیمولار.

5-توانایی نمایش انیمیشن.

6-قابلیت نمایش اطلاعات به صورت منحنی وبا نمودار و دیگر ویژگی ها اشاره کرد.

درایو زیمنس:
درایوهای زیمنس در راستای کنترل موتورها در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. درایو زیمنس به صورت استاتیک طراحی و تولید می شود. کار کردن با درایو ها به صورت کنترل از راه دور هم می تواند باشد که جز مزیت های درایو محسوب می شود. موتور های AC و DC توسط درایو های زیمنس تنظیم و محافظت می شوند. به دنبال این حفاظت، شاهد کاهش جریان راه اندازی و همچنین کاهش مصرف انرژی خواهیم بود. ماشین های CNC، موتورهای آسانسور و … از درایو ها در حال استفاده هستند. مزایای درایو عبارتند از :
– کنترل از راه دور
– کاهش جریان راه اندازی
– افزایش طول عمر
– کاهش مصرف انرژی
انواع محصولات زیمنس
انواع درایو های زیمنس در بازار:
1.SIMOVERT MASTER DRIEV
 2. MICROMASTER 420 ( مناسب شرایطی است که به چندین سرعت متفاوت نیاز خواهید داشت اما فرایند کنترلی پیچیده ای ندارید. )
 3. MICROMASTER 430 ( از مشخصه های این درایو حالت بی باری پمپ را تشخیص می دهد و مانع کارکردن آن در این شرایط خطرناک می شود. )
 4. MICROMASTER 440
 5. SINAMICS G110
 6. SINAMICS V20 ( پرکاربردترین تجهیزات راه اندازی موتورهای سه فاز )
 7. SINAMICS G120
 8. SINAMICS G130
 9. SINAMICS G150
 10. SINAMICS G180
نرم  افزاز لایسنس:

امروزه با توجه به سرعت رشد تکنولوژی و بر روی کارآمدن ماشین آلات صنعتی وربات ها به جای انسان، نیاز به برنامه نویسی در اینگونه ماشین آلات به یک امر بسیار مهم وکاربردی درآمده است. از این رو شرکت زیمنس برای خانواده اتوماسیون صنعتی زیمنس اقدام به ارائه نرم افزار زیمنس به همراه لایسنس مربوطه نموده است. نمونه ای از این نرم افزار زیمنس در خانواده S7 بیشترین کاربرد را داراست. از این نرم افزار زیمنس جهت برنامه نویسی اتوماسیون صنعتی استفاده می گردد. استفاده از نرم افزار اوریجینال در سیستم اتوماسیون صنعتی زیمنس توسط متخصصان تولید محصولات شرکت زیمنس مورد تاکید قرارگرفته است. توجه داشته باشید استفاده از نرم افزارهای تقلبی به هیچ عنوان به کاربران زیمنس توصیه نمی گردد، زیرا اینگونه نرم افزارها دارای اشکالات ونواقص میباشد که گاهاً به CPU زیمنس آسیب های شدیدی وارد می کند.

رله حفاظتی زیمنس:

رله حفاظتی زیمنس را همانطور که از نامشان آشکار است برای حفاظت کاربرد دارند. تاسیسات و ادوات الکترونیکی و … ممکن است در اثر عواملی همچون ضربه، قطع شبکه تغذیه کننده انرژی، معیوب شدن قطعات و … نیاز به حفاظت داشته باشند. بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز مشکل، استفاده از رله های حفاظتی می باشد. مهمترین مزیت رله حفاظتی زیمنس جدا کردن قسمت معیوب از دستگاه ها و ادامه کار قسمت های دیگر می باشد. رله های حفاظتی محیط کاربری آسان دارند و دارای امکانات پیشرفته هستند. برای پیکر بندی نیاز به صرف هزینه ندارد و رایگان می باشد. باطری پشتیبان هم احتیاج نخواهید داشت.

 

کاربرد رله حفاظتی زیمنس:
 • حفاظت اضافه جریان
 • حفاظت موتور
 • حفاظت ترانسفورماتور
 • حفاظت بانک خازنی
 • حفاظت فیدر
 • حفاظت در مقابل جرقه
 • حفاظت خطای زمین
 • حفاظت ولتاژ و فرکانس
 • رله وصل مجدد
 • و …
معیار انتخاب رله حفاظتی زیمنس آلمان در ایران:
 • سنجش سرعت العمل : به منظور حدفاصل زمانی تشخیص خطا و عکس العمل رله در مقابل خطا
 • دقت در تشخیص خطا : تشخیص درست قسمت آسیب دیده و جداسازی قسمت معیوب
 • حساسیت جریان : واکنش در مقابل جریان غیر مجاز

 

رله حفاظتی بر اساس چندین نوع دسته بندی میشود:
 • اتصال به شبکه
 • پارامتر اندازه گیری

 

انواع رله حفاظتی از لحاظ پارامتر:

اگر رله ها را براساس پارامترهای اندازه گیری دسته بندی کنیم پنج نوع رله خواهیم داشت :

  • رله حفاظتی جریانی

  • رله حفاظتی ولتاژی

  • رله حفاظتی فرکانسی

  • رله حفاظتی جهتی

  • رله حفاظتی آمپدانسی

  • رله حفاظتی حساس به پارامترهای فیزیکی مثل دما

  • رله حفاظتی خاص

انواع محصولات زیمنس

کلید دژنکتور زیمنس:

دژنگتور زیمنس کلیدی است که علاوه بر قطع و وصل خط برق ، حفاظت شبکه  برق صنعتی را نیز بر عهده دارد و در شرایط اتصال کوتاه شدن شبکه برق  بوسیله عملکرد رله ها قسمت معیوب را مجزا مینماید. دژنگتور طوری طراحی شده است که بطور اتوماتیک از طریق رله یا بطور دستی از اتاق فرمان و همچنین از محل، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه که جریان عبوری از مدار ممکن است تا 10 برابر جریان نامی در دژنگتور باشد، قادرند مدار را قطع نمایند بدون آنکه آسیبی به آن برسد. دژنگتور از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از : محفظه قطع ومکانیزم عمل کننده

مهمترین کلید های قدرت به شرح زیر می باشند : کلید قدرت روغنی (OCBS)، کلید قدرت هوایی، کلید قدرت  SF6، کلید قدرت خلا.

در این مقاله سعی کردیم به طور خلاصه به بررسی هریک از محصولات خانواده زیمنس و کاربرد و نحوه عملکرد آن ها بپردازیم. لازم به ذکر است که محصولات پی ال سی شرکت زیمنس در مقاله قبلی به طور کامل توضیح داده شده است.