معرفی انواع تابلو برق

معرفی انواع تابلو برقی که باید بشناسیم موضوعی است که سعی داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

تابلوبرق چیست؟

ﺗﺎﺑﻠﻮ برق مجموعه ﺗﺠﻬﻴﺰاﺗﻲ است ﻛﻪ ﺑﺮای ﻛﻨﺘﺮل و ﺗﻮزﻳﻊ اﻧﺮژی اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴرد و عبارت است از فضایی که تجهیزات برقی در آن نصب می شود. تابلو برق انواع تجهیزات برق صنعتی، روشنایی، مخابراتی و یا سایر تجهیزات الکتریکی را در خود جای می دهد. تابلو برق معمولا شامل کلید قطع و وصل می باشد. آن ها از تجهیزات الکتریکی در برابر عوامل محیطی محافظت می کنند و همچینن جلوی وارد شدن شوک به انسان ها را می گیرند.

 

انواع تابلوبرق

برق ساختمان به واسطه انشعاب های برق که از شبکه توزیع کشیده می شود، آغاز می شود و در داخل هر آپارتمانی ادامه پیدا می کند. تابلو برق که از ابتدای ساختمان تا داخل هر واحد نصب می شود، وظیفه تقسیم انشعابات برق میان واحدهای مسکونی را برعهده دارد. نوع دیگری از تابلوها هستند که وظیفه ایجاد انشعاب برای روشنایی عمومی، آسانسور، موتورخانه ها و سایر انشعابات را برعهده دارند.

 

معرفی انواع تابلو برق

معرفی انواع تابلو برق براساس نحوه ی نصب:

داخل مجموعه های بزرگ اغلب یک تابلو برق عمومی قرار می گیرد و وظیفه آن برق رسانی به تمامی مشاعات و قسمت های مشترک ساختمان مانند آسانسور، راه پله، حیاط، پشت بام و … است. تابلو برق خانگی در ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود و می تواند به صورت روکار و توکار مورد استفاده  قرار بگیرد.

 • تابلو برق توکار: پیش از قرارگیری این گونه تابلوها، لازم است محل نصب تابلو های برق متناسب با سایز و اندازه های تابلو، در داخل دیوار تعبیه شود. بدنه کلی این محصول دیده نمی شود و در داخل دیوار قرار می گیرد. تنها درب این محصول قابل مشاهده است.
 • تابلو برق روکار: این تابلوها محل قرارگیری مشخصی ندارند و بر روی دیوار نصب می شوند. بدنه این محصولات به طور کامل دیده می شود.

 

معرفی انواع تابلو برق براساس درجه حفاظت:

یکی از نکات مهم که هنگام خرید تابلوهای برق باید به آن توجه کرد، محل قرارگیری و مکان مورد استفاده آنها است. تابلوها براساس مکان استفاده، به دو نوع Indoor و Outdoor تقسیم می شوند.

 • تابلو برق Indoor: این تابلوها در داخل فضاهای سرپوشیده مانند انبارها، کارخانه های صنعتی، سوله ها، کارگاه ها، تولیدی ها و … مورد استفاده قرار می گیرند و دارای درجه حفاظت بالایی نیستند.
 • تابلو برق Outdoor: این تابلوها با مقاومت بیشتری ساخته می شوند و به اصطلاح درجه حفاظت بالاتری دارند و در دسته تابلو برق ضد آب قرار می گیرند. از این محصولات در فضاهای باز مانند پارک ها، خیابان ها، حیاط ها و … استفاده می شود. تابلوهای Outdoor ضد آب، ضد اشعه و ضد گرد و غبار هستند.

 

معرفی انواع تابلو برق براساس شکل ظاهری:

متخصصان برق پیش از خرید انواع تابلو الکتریکی باید به محل استفاده، نوع و کاربرد تابلو توجه کنند. تابلوهای الکتریکی به دو شکل به بازار عرضه می شوند:

 • تابلو برق ایستاده: این گونه تابلوها اغلب در صنعت استفاده می شوند. این تابلوها بر روی پایه های مخصوصی نصب می شوند و در جای خود قرار می گیرند.
 • تابلو برق دیواری: تابلو الکتریکی دیواری بیشتر از تابلوهای ایستاده مورد استفاده قرار می گیرد. تابلو الکتریکی ساده و کوچک دیواری در اغلب مجموعه ها نصب می شود.

 

معرفی انواع تابلو برق بر اساس نوع ولتاژ:
 • تابلو برق فشار ضعیف (LV): قدرت تحمل ولتاژی این تابلوها حداکثر ۱۰۰۰ ولت است.
 • تابلو برق فشار متوسط (MV): این نوع تابلوهای برق دارای قدرت تحمل ولتاژ در بازه ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰۰ ولت هستند.
 • تابلوهای قدرت: این تابلوها معمولاً در اتاق های برق و زیر ترانسفورماتورها و برای برقراری ارتباط تیرهای برقی کاربرد دارند.
 • تابلوهای کنتوری: از تابلو کنتوری در ورودی ساختمان ها استفاده می شود. سه فاز یا تکفاز بودن و تعداد واحدهای ساختمان در قیمت و ساخت تابلو تأثیر دارد. علاوه بر این، نحوه نصب تابلو برق سه فاز و تکفاز نیز با هم تفاوت دارد.
 • تابلو توزیع: این تابلوها توسط پیمانکاران شرکت توزیع نصب می شوند و در کوچه ها و بیرون ساختمان ها وظیفه تقسیم برق را برعهده دارند.

 

معرفی انواع تابلو برق بر اساس نوع عملکردشان:
 1. تابلو الکتریکی سه فاز و تابلو الکتریکی تک فاز
 2. تابلو برق ستاره مثلث
 3. تابلو PLC که جهت کنترل پروسه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. تابلو بانک خازنی که ضریب قدرت را کنترل می کند.
 5. تابلو توزیع برق که جریان را بین تجهیزات مختلف پخش می کند.
 6. تابلو کنترل کننده موتورهای AC و DC

 

تابلوهای داخل ساختمان

تابلو تقسیم واحد

تابلو برق کوچک که داخل واحد نصب می شود، از این نوع تابلوها است. این محصولات امروزه جایگزین جعبه تقسیم های قدیمی شده اند.

سیم کشی مربوط به سیستم های روشنایی، پریزهای برق، سیستم های جریان ضعیف و … به صورت جداگانه نصب می شوند و از داخل تابلو تقسیم تغذیه می شوند.

این روش سیم کشی سبب می شود تا در صورت وجود اشکال و خطا، برق کل ساختمان قطع نشود. جعبه تقسیم به کمک یک کابل به کنتور نصب می شود.

تابلوی عمومی

برای تأمین برق در قسمت های مشترک ساختمان هم چون حیاط، پشت بام، راه پله، پارکینگ و … از تابلوهای برق عمومی استفاده می شود. این تابلوها اغلب در طبقه همکف و جایی در دسترس نصب می شوند. این تابلو نیز به کمک کابلی از کنتور برق انشعاب می گیرد.

تابلو کنتور

کابل های اصلی برق در یک ساختمان ابتدا وارد این تابلو می شوند. این تابلو تأمین کننده همه واحدها و تابلوهای عمومی است. تابلو کنتور عموماً نزدیک ورودی ساختمان قرار می گیرد.

 

انواع تابلو برق صنعتی از نظر ساختار:
 1. انواع تابلو برق صنعتی Metal Enclosed: این نوع تابلو برق‌­ها دارای محفظه‌­ای تمام بسته هستند که همه قطعات و تجهیزات در آن قرار می­‌گیرد.

 2. تابلوبرق کشویی: این نوع تابلوها دارای سرویس راحت­‌تر و ایمنی بیشتری هستند.
 3. تابلو برق های قفسه ای: این تابلوها که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه‌­های اندازه گیری، الکترونیکی، کنترل ومخابراتی و… روی آنها نصب می‌­شود.
 4. تابلو های swing: این مدل از تابلو برق خانگی و صنعتی نوعی از تابلوهای Rack و دارای در متحرک است. مزیت این مدل این است که پشت تجهیزات آن قابل رویت بوده، و دسترسی به پشت تجهیزات فراهم است. این مدل قیمت بالایی داشته و درب آن هم شیشه‌­ای است.

 

معرفی انواع تابلو برق