انواع شاسی جرثقیل اشنایدر

از انواع شاسی جرثقیل اشنایدر جهت جابجایی بار در داخل سالن‌ها و محیط ‌های باز استفاده می شود از انواع جرثقیل‌ها در ارتفاع بالا می‌توان استفاده نمود. کاربرد جرثقیل‌ های سقفی جابجایی مواد در سالن‌هایی است که دهانه و ظرفیت بالایی را نیاز دارند. بنابراین با وجود راهروی انتخابی جرثقیل‌ها سهولت در دسترسی و امکان تعمیر قطعات آسان تر می شود و همچنین امکان مناسبی برای تعمیر و تعویض لامپ‌های سقفی، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی سالن و خطوط برق‌رسان را فراهم می کند.کلید فرمان جرثقیل سقفی برحسب نیاز کاربر از تک دکمه تا چند دکمه و با دو سرعت تند و کند طراحی شده اند.

 

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر

 

 

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر

با استفاده از کلید جرثقیل به آسانی می توان عمل هدایت و کنترل اجسام را فراهم نمود. کلید جرثقیل به همراه کابل به دستگاه متصل می شود. طول کابل به نسبت ارتفاع دستگاه از محل فرمان و فاصلۀ اپراتور با دستگاه معین می گردد البته نباید از حد استاندار بلندتر باشد زیرا خود کابل ابزاری خطر آفرین در طول مسیر فرمان به حساب می آید.

کلیدهای فرمان جرثقیل اشنایدر در دو مدل تک سرعته و دو سرعته طراحی شده اند. همان طور که مشخص است در کلیدهای تک سرعته موتور تنها با یک سرعت فعال شده و کار می کند ولی در کلید جرثقیل دو سرعته حالت تند و کند موتور قابل کنترل است. باتوجه به دکمه های طراحی شده بر روی کلید جرثقیل اشنایدر امکان ارسال دستورات در جهت های مختلف و یا ارسال دستور به محرک های متعدد وجود دارد.

نکته ای که باید به آن توجه داشت، شرایط محیطی برای استفاده و نگهداری کلیدهای جرثقیل است این پنل ها می توانند در شرایط محیطی خشن کار کنند و در برابر گرما، رطوبت و ضربه مقاوم هستند درجه حفاظت این نمونه کلید جرثقیل IP65 است. محدودۀ دمای کاری پنل XACA بین 25- تا 70 درجه سانتیگراد و دمای مناسب برای نگهداری آن 40- تا 70 درجه سانتیگراد است. میزان مقاومت این قطعه در برابر ضربه  gn 100 طبق استاندارد IEC 60068-2-27 می باشد.

 

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر
(کلید کنترل جرثقیل اشنایدر در دو نوع تک سرعته و دو سرعته و در انواع 2، 4، 6، 8 و 12 دکمه ای تولید میشود.)

 

یکی از مزیت های کلید جرثقیل اشنایدر وزن کم آنها است، موادی که در ساخت بدنه و محفظه آنها استفاده شده است از جنس پلی پروپیلن است. این ماده نوعی از پلیمر است که، به خاطر خصوصیت جذب رطوبت و وزن سبک در بسیاری از صنایع به کار می رود. برند اشنایدر الکتریک انواع مختلفی از کلیدهای جرثقیل را بسته به نیاز کاربر و شرایط کار طراحی و به بازار ارائه داده است، که از کیفیت و کارایی خوبی نسبت به نمونه های مشابه برخودار هستند.

 

  کلیدهای جرثقیل دارای مزایایی هستند که در زیر به برخی از  آنها اشاره شده است:
 • کاهش هزینه ها در جابه جایی تجهیزات خطرناک در انواع شاسی جرثقیل اشنایدر
 • استفاده از رنگ زرد پررنگ جهت دیدن بهتر کلید جرثقیل
 • جنس بدنه پلی پروپیلن با کیفیت بالا در برابر حرارت و ضربه
 • حفاظت تجهیزات جرثقیل نظیر کلیدهای فرمان، کابل ها و …
 • حفاظت اپراتور در برابر هرگونه آسیب به دلیل دور بودن از تجهیزات
 • کاهش زمان انتقال بدلیل تسلط بهتر در هنگام جابه جایی تجهیزات
 • کاهش و یا حذف هزینه های تعویض کلید و کابل در اثر برخوردهای احتمالی و ناخواسته
 • دید بهتر در جابه جایی تجهیزات به دلیل قرارگیری در موقعیت مناسب نسبت به محموله

 

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر
کنتاکت کمکی کلید جرثقیل تک سرعته

کنتاکت کمکی باز تک سرعته کلید جرثقیل یا ZB2 به عنوان اتصال کمکی در کلید جرثقیل به کار می رود و با فشار دادن دکمه کلید جرثقیل، کنتاکت کمکی فرمان گرفته و عمل می کند. این محصول دارای یک کنتاکت باز (1NO) با عملکرد فنری است و نحوۀ اتصال این قطعه بر روی کلید جرثقیل از طریق ترمینال های پیچی میسر می شود. از جمله مزایای کنتاکت های کمکی امکان تعوض آنها در صورت خرابی است. یعنی این کنتاکت ها به گونه ای طراحی شده است که به آسانی با دو عدد پیچ قابل جدا شدن از کلید است و همچنین امکان جابجایی با کنتاکت کمکی بسته (1NC) را دارد.

 

کنتاکت کمکی کلید جرثقیل دو سرعته

کنتاکت کمکی دو سرعته کلید جرثقیل یا XENG با تعداد کنتاکت 1NC+2NO به منظور اتصال کمکی و اتصال فرمان در کلید جرثقیل به کار می رود. با ایجاد اولین فشار به دکمه کلید جرثقیل کنتاکت کمکی بسته عمل می کند و با وارد نمودن فشار مجدد کنتاکت کمکی باز وصل می شود. این محصول دارای دو کنتاکت باز (2NO) و یک کنتاکت بسته (1NC) با عملکرد فنری است و نحوۀ اتصال این قطعه بر روی کلید جرثقیل از طریق ترمینال های پیچی امکان پذیر است. یکی از مزیت های این نمونه کنتاکت های کمکی امکان تعوض آنها در صورت خرابی است. یعنی این کنتاکت ها به شکلی طراحی شده که به آسانی با دو عدد پیچ قابل جدا شدن از کلید است و همچنین امکان جابجایی با کنتاکت های کمکی بسته (1NC) و یا باز (1NO) را دارد.

 

پوش باتن یا شستی قابل نصب روی کليد جرثقیل سقفی

از سری لوازم جانبی کلید جرثقیل اشنایدر الکتریک است که به منظور نصب بر روی کلید جرثقیل طراحی شده است. رنگ سَری پوش باتن مشکی بوده و قسمت فشاری آن سفید است.

 

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر
نکات استفاده از کلید جرثقیل
هنگام استفاده از  کلید جرثقیل آویزان در صنایع ریخته گری و ذوب فلزات، اپراتور باید از وسایل حفاظت فردی مخصوص نظیر لباس نسوز و حفاظ صورت استفاده کند. کلید جرثقیل آویزان در محدودۀ حرارتی مشخص که تعیین گردیده باید به کار گرفته شود. تمام سطح و کناره های کلید جرثقیل اشنایدر برای جلوگیری از نفوذ گرد و غبار و مواد خورنده پوشش داده شده است و متعلقات آن از مواد مقاوم ضد خوردگی و عایق ساخته شده است. باید به این نکته توجه کرد که کلید جرثقیل توسط زنجیر یا سیم بکسل مهار شود تا باعث کشیدگی و آسیب دیدن کابل فرمان نگردد.
سرعت جرثقیل سقفی باید متناسب با سرعت حرکت اپراتوری باشد که با کلید جرثقیل آویزان کار می کند در صورتی که سرعت حرکت جرثقیل نسبت به سرعت گام برداری اپراتور بیشتر باشد، خطرساز خواهد بود.
 جرثقیل های سقفی که با کلید جرثقیل کنترل می شوند باید مجهز به ترمز حرکت خودکار هم باشند که در صورت افزایش سرعت بیش از حد مجاز، حرکت دستگاه متوقف شود.
 برای جلوگیری از خطر برخورد قلاب جرثقیل با موانع و اجسام موجود در مسیر باید تجهیزات محدود کننده حرکت از نظر ارتفاع در نظر گرفته شود. در این خصوص معمولاً از لیمیت سوییچ ها استفاده می شود که قابلیت کنترل حرکت در ابتدا و انتهای مسیر را دارند.
کلید جرثقیل باید به گونه ای طراحی و نصب شود که علاوه بر سهولت در استفاده باعث خستگی اپراتور نگردد. کلید جرثقیل باید از لحاظ اتصالات الکتریکی فاقد هرگونه نشتی جریان باشد و به سیستم اتصال زمین متصل شود. در صورت امکان حداکثر ولتاژ کلید جرثقیل در مکان های مرطوب از 50 ولت AC و 120 ولت DC بییشتر نباشد.

عملکرد دکمه های کليد جرثقيل اشنایدر مدل تک سرعته هشت دکمه:
 •  اولین پوش باتن:1 NO، بالا – آهسته
 •  دومین پوش باتن:1 NO، پایین – آهسته
 •  سومین پوش باتن:1 NO، جهت راست – آهسته
 •  چهارمین پوش باتن:1 NO، جهت چپ – آهسته
 •  پنجمین پوش باتن: 1 NO، جهت جلو – آهسته
 •  ششمین پوش باتن: 1 NO، جهت برعکس – آهسته
 •  هفتمین پوش باتن: 1 NO I
 •  هشتمین پوش باتن: 1 NC O
عملکرد دکمه های کليد جرثقيل اشنایدر مدل تک سرعته شش دکمه:
 • اولین دکمه 1 باز (1NO)، افزایش سرعت، به آرامی یا کند
 • دومین دکمه 1 باز (1NO)، کاهش سرعت، به آرامی یا کند
 • سومین پوش باتن 1 باز (1NO)، راست، کند
 • چهارمین پوش باتن 1 باز (1NO)، چپ، کند
 • پنجمین پوش باتن 1 باز (1NO)، جلو، کند
 • ششمین پوش باتن 1 باز (1NO)، عقب، کند
عملکرد دکمه های کليد جرثقيل اشنایدر مدل تک سرعته چهار دکمه:
 • پوش باتن: 1NO (بالا – آهسته)
 • پوش باتن: 1NO (پایین – آهسته)
 • پوش باتن: 1NO (جهت چپ – آهسته)
 • پوش باتن: 1NO (جهت راست – آهسته)
عملکرد دکمه های کليد جرثقيل اشنایدر مدل تک سرعته دو دکمه:

کلید 1: بالا- آهسته کلید 2: پایین – آهسته

 عملکرد کليد جرثقيل تک سرعته دو دکمه و یک استوپ اشنایدر:

1. اولین دکمه استوپ امرجنسی 1 بسته (NC) با قطر 30 میلی متر، ایست موتور به صورت ناگهانی

2. دومین دکمه 1 باز (NO) افزایش سرعت به صورت کند

3. سومین دکمه 1 باز (NO) کاهش سرعت به صورت کند

عملکرد دکمه های کلید جرثقیل دو سرعته چهار دکمه اشنایدر:
 • اولین پوش باتن: 1NC + 2NO  (بالا، آهسته – سریع)
 • دومین پوش باتن: 1NC + 2NO (پایین، آهسته – سریع)
 • سومین پوش باتن: 1NC + 2NO (جهت راست، آهسته – سریع)
 • چهارمین پوش باتن: 1NC + 2NO (جهت چپ، آهسته – سریع)
عملکرد دکمه های کليد جرثقيل دو سرعته دو دکمه اشنایدر:

دکمه یا پوش باتن اول انواع شاسی جرثقیل اشنایدر : 1 NC + 2 NO (بالا، آهسته – تند)

دکمه یا پوش باتن دوم انواع شاسی جرثقیل اشنایدر : 1 NC + 2 NO (پایین، آهسته – تند)

انواع شاسی جرثقیل اشنایدر

جهت مشاهده و خرید اینجا کلیک کنید.