انواع کلید اتوماتیک اشنایدر:

تفاوت ها و نحوه ی عملکرد هریک از کلید اتوماتیک های اشنایدر:

تفاوت ها و نحوه ی عملکرد هریک از کلید اتوماتیک های اشنایدر

انواع کلید اتوماتیک اشنایدر، به منظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید-فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می گردد. در زمان هایی که نمی توان همیشه از فیوز و کلید – فیوز  استفاده کرد. انواع کلید اتوماتیک مورد استفاده است.

در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار به طور خودکار قطع و آلارم های لازم ایجاد گردد. در چنین حالاتی فقط می توان از انواع کلید اتوماتیک استفاده کرد.

انواع کلید اتوماتیک اشنایدر
کلید اتوماتیک چیست

کلید اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود که دارای رله هستند به طور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های الکترونیکی هستند.

کلیدهای غیر اتوماتیک صرفاً برای قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرند و فاقد رله هستند. به طور مثال کنتاکتور یک تجهیز غیر اتوماتیک است.

کلید اتوماتیک بر اساس کاربرد و طراحی به دو نوع کلید فشار ضعیف و کلید فشار قوی یا کلید قدرت یا دژنکتور تقسیم می شود. کلیدهای قدرت یا دژنکتور ها برای قطع و وصل مدار ولتاژ بالا کاربرد دارد.

کلید های فشار ضعیف:

همانطور که گفتیم کلید های فشار ضعیف برای قطع و وصل مدار با جریان های پایین و در تابلوهای صنعتی کاربرد دارد.

از انواع کلیدهای فشار ضعیف می توان به کلیدهای زیر اشاره کرد:

کلید اتوماتیک کمپکت، کلید هوایی، کلید مینیاتوری، کلید های محافظ جان.

هرچه خاصیت محدود کنندگی بیش تر شود کلید گران تر می شود. این خاصیت به زمان قطع کلید بستگی دارد.

دانستن مفهوم های زیر در انتخاب کلید مهم است.

  • Icu (Rated Ulimate Short Circuit Withstand Current) جریان اتصال کوتاهی که کلید فقط یک بار بدون اینکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن بوده و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس یا تعویض دارد.
  • Ics (Rated Service Short Circuit Withstand Current) جریان اتصال کوتاهی که کلید به دفعات قادر به قطع آن بوده بدون اینکه آسیبی ببیند و یا نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند. به طور کلی   Icu≥Ics بوده و اغلب به صورت درصدی از Ics بیان می شود.
کلید اتوماتیک کمپکت:

کلید اتوماتیک کمپکت از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است که وظیفۀ قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد. کلید اتوماتیک اشنایدر توان قطع و وصل جریان نامی و همچنین قطع و وصل جریان اتصال کوتاه و اضافه بار را دارا است.

کلید اتوماتیک کمپکت در بارهای اضافی از پیش تعیین شده بدون آسیب رسیدن به کلید، مدار را قطع می کند.

همچنین کلیدهای اتوماتیک می توانند حفاظت اتصال به زمین، حفاظت موتوری و حفاظت ژنراتوری را با استفاده از رله های میکرولوجیک تعبیه شده داخل کلید تامین کنند.

نماد Iu نشان دهنده جریان نامی کلید است که در کلیدهای اشنایدر از 16 آمپر تا 1600 آمپر طراحی می شود. اندازه و قالب این کلید اتوماتیک کمپکت با افزایش جریان نامی آن ها بزرگ می شود.

کلید هوایی:

کلید هوایی یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف است که در آمپرهای بالا استفاده می شود. کلید هوایی اشنایدر از ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر طراحی و ساخته می شود.

این نوع کلید در دو سری NT و NW تولید می شود. موارد کاربرد این کلید در ورودی تابلوها است که معمولاً جریان بالایی دارند. به دلیل وجود سیستم اطفای جرقه توسط هوای آزاد، به این نوع کلیدها، کلید اتوماتیک هوایی گفته میشود. عمر مفید کلید هوایی تقریباً دو برابر کلید اتوماتیک یا کمپکت است.

کلید مینیاتوری:

کلید مینیاتوری از انواع کلیدهای فشار ضعیف است که اغلب در جریان های پایین و در تابلوهای روشنایی و تابلوهای توزیع با توان کم مورد استفاده قرار می گیرد. جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها چندان بالا نیست. این کلید از دو قسمت مغناطیسی (جریان زیاد در مدت زمان کم)، حرارتی (افزایش تدریجی جریان) تشکیل شده است. کلید مینیاتوری انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین آن ها دو نوع B و C است که به نوع روشنایی و موتوری معروف است.

نوع B در مصارف روشنایی و از نوع تند کار بوده (IEC60947)  و نوع C کند کار است.

 انواع کلید اتوماتیک اشنایدر
تفاوت کلید اتوماتیک و کلید مینیاتوری:

در این بخش تفاوت کلید اتوماتیک و مینیاتوری را بررسی می کنیم. کلید مینیاتوری یا MCB قطع کننده جریان مینیاتوری است که یک کلید قطع جریان اتصال کوتاه یا اضافه جریان است. MCB دارای حداکثر جریان تا 63 آمپر بوده و جریان قطع آن قابل تنظیم نیست.

کلید اتوماتیک یا MCCB تا جریان های 1600 آمپر ساخته شده است.

رله بی متال:

در تأسیسات صنعتی لازم است موتور به طور اتوماتیک قطع و یا وصل شود. به منظور قطع اتوماتیک موتورها در صورت افزایش درجه حرارت بدنۀ موتور ناشی از اضافه بار، رله های حرارتی (بی متال) و یا رله های حرارتی مغناطیسی در مدار قرار داده می شود.

بی متال اشنایدر به کنتاکتور متصل می شود.

محافظ جان:

محافظ جان اشنایدر بر اساس حساسیت خود به دو نوع خانگی (تک فاز) و صنعتی (سه فاز) تقسیم می شوند و بر حفاظت افراد،دستگاه ها و تجهیزات صنعتی موثر است.

دژنکتور:

کلید قدرت یا دژنکتور وسیله ای است که در کنار توانایی قطع و وصل جریان، می تواند قوس ناشی از اتصال کوتاه را قطع کند.

این کلید علاوه بر قطع و وصل خط، حفاظت شبکه را نیز برعهده دارد و به وسیله عملکرد رله ها قسمت معیوب را مجزا می نماید.

دژنکتورها طوری طراحی شده اند که به طور اتوماتیک از طریق رله یا به طور دستی ، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه، قادرند مدار را قطع نمایند.

مدار وصل دژنکتور:

مدار وصل موتور با فرمان از راه دور (REMOTE) از اتاق فرمان و از نزدیک (LOCAL) بوبین وصل دژنکتور که به وسیله برق DC تغذیه ، تحریک و دژنکتور وصل می گردد.

مدار قطع دژنکتور:

مدار قطع دژنکتور به این صورت است که از طریق رله  از راه دور و نزدیک بوبین قطع دژنکتور انرژی دار شده و باعث قطع دژنکتور می گردد.

برای مشاهده و مقایسه انواع کلید اتوماتیک اشنایدر اینجا کلیک کنید.