انواع کلید اتوماتیک ABB

معرفی انواع کلید اتوماتیک ABB، کلید اتوماتیک یکی از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است. کلید اتوماتیک یا کلید قدرت (Circuit Breaker) که با باز و بسته شدن کنتاکتهای آن، قطع و وصل مدار الکتریکی صورت میگیرد. به منظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید- فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می گردد.

لیکن به لحاظ اینکه فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند و در شبکه سه فاز در موقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است، در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و آلارم ایجاد گردد. در چنین حالاتی فقط از کلید اتوماتیک می توان استفاده کرد.

یکی از قابلیت‌های مهم کلیدهای اتوماتیک MCCB سه حالته بودن سوئیچ آن ها می باشد، به این صورت که در صورت بروز خطا در یک کلید اتوماتیک، کلید به جای قرار گرفتن در حالت قطع در حالت خطا قرار خواهد گرفت و این خصوصیت امکان مشاهده بروز قطعی مدار و بازشناختن علت آن (قطع دستی یا بروز خطا) را به ما خواهد داد.

انواع کلید اتوماتیک ABB

کلید اتوماتیک کامپکت (Molded Case Circuit Breaker (MCCB : این کلیدها از ۱۶۰۰ آمپر تا فراتر از ۵۰۰۰ آمپر را نیز پشتیبانی میکنند و شامل گستره ی وسیعی از اکسسوری‌ها برای ارسال سیگنال و تحت فرمان بودن از فاصله دور را می‌باشند.

کلید اتوماتیک هوایی (Air Circuit Breaker (ACB : رنج جریان این کلید ها از ۱۶ آمپر تا ۱۶۰۰ آمپر می باشد، در ساده ترین نوع آن حفاظت اضافه جریان و اتصال کوتاه  با مکانیزم‌های حرارتی و مغناطیسی دیده شده است. کلید‌های کامپکت میتوانند مکانیزم حرارتی و مغناطیسی نداشته باشند و حفاظتهای اضافه جریان و اتصال کوتاه بر مبنای رله‌های الکترونیکی صورت گیرد که این مورد موجوب افزایش قیمت و دقت بالای کلید خواهد شد.

کلید های اتوماتیک شرکت ABB در هر دو نوع اتوماتیک هوایی  و کامپکت طراحی و تولید شده اند.

انواع کلید اتوماتیک ABB
انواع کلید اتوماتیک های هوایی ABB:
SACE New Emax

سری کلیدهای هوایی SACE Emax در سال ۲۰۰۳ معرفی شده اند و در حال حاضر به یکی از قابل اعتمادترین مدل های کلید کمپکت در صنایع مختلف دنیا تبدیل شده اند. کلیدهای هوایی SACE New Emax شامل شش سری می شوند که عبراتند از: X1, E1, E2, E3, E4, E6. این مدل ها به طور کلی تا جریان های ۶۳۰۰A را پشتیبانی می کنند. کلیدهای هوایی SACE New Emax بالاترین سطح ایمنی رابرای پلنت های صنعتی به ارمغان می آوردند. این مهم با پشتیبانی از قابلیت هایی همچون رک-آوت کشویی بدون نیاز به باز کردن درب، درجه حفاظت محیطی IP54، قفل های لاک اوت ایمن و عایق دولایه امکان پذیر می شدند. کلیدهای هوایی sace new emax قابلیت نصب واحدهای حفاظتی برای تشخیص و حفاظت در برابر خطاها را نیز دارا می باشند. این سری همچنین از رابط کاربری جدیدی پشتیبانی می کنند که بهره بردار به واسطه آن می تواند کنترل کامل سیستم را تنها با چند کلید در دست بگیرد.

شما می توانید از سطح بالایی از قابلیت های اتصال استفاده کنید. با کلیدهای اتوماتیک ABB مدل کمپکت SACE New Emax می توان به کامپیوترهای دستی و لپ تاپ با استفاده از فناوری Bluetooth متصل شد. آزادی کار با این فن آوری گزینه های مفید بسیاری را ارائه می دهد. تنظیم، نظارت و جمع آوری اطلاعات از راه دور می تواند به لطف نمایشگر کنترلی جدید انجام شود. با استفاده از واحدهای ارتباطی و پیکربندی جدید، انتقال اطلاعات به تجهیزات ارتباطی شما همچون موبایل بسیار آسان شده است. حتی امکان کنترل دستگاه های نظارت کننده به غیز از مدار شکن با ماژول های ورودی / خروجی روی تجهیز نیز وجود دارد.

SACE Emax 2

کلیدهای هوایی سری SACE Emax 2 سری EMAX را از یک کلید صرف به یک تجهیز کامل برای مدیریت توان بدل کرده اند. آن‌ها از قابلیت های متعددی پشتیبانی می کند تا راه حلی جامع برای سیستم های توزیع برق فشار ضعیف ارائه دهند. کلیدهای هوایی سری SACE Emax 2 استانداردی جدید در دنیای کلیدهای قدرت تعریف کرده است که تمامی الزامات و نیازهای شبکه را با بهره گیری از توابع و قابلیت های ویژه اش برآورده می کند.

کلیدهای هوایی سری SACE Emax 2 در چهار سایز موجود هستند که با وجود ابعاد کوچک بسیار قدرتمند عمل می کنند. این سری از کلیدها دارای سه استاندارد معتبر IEC، UL، CCC می باشند. همچنین گواهی اندازه گیری انرژی اکتیو کلاس یک را مطابق با استاندارد IEC61557-12 کسب کرده اند.

طراحی جامع کلیدهای هوایی سری SACE Emax 2 باعث شده است که این کلید بتواند تمامی شرایط شبکه را با بهره گیری از توابع پیشرفته ای همچون بارزدایی، کنترلر توان، ATS، توابع حفاظتی، سنکرون چک و حفاظت تطبیقی با موفقیت مدیریت کند.

کلیدهای اتوماتیک ABB هوایی سری SACE Emax 2 از هشت پروتکل ارتباطی صنعتی روز دنیا پشتیبانی می‌کنند. همچنین با تمامی سیستم های مدییت انرژی و اتوماسیون هماهنگ می‌شود. این کلید می تواند از طریق بلوتوث با لپتاپ و موبایل شما نیز متصل شود.

بهره برداری و نگهداری آسان و ایمن، تجهیزات جانبی با نصب بسیار آسان، ابزار راه اندازی اولیه کاربر پسند، همه و همه به کاربری آسان این تجهیز کمک شایانی می کنند.

انواع مدل ها:

مدل E1.2 تا رنج جریانی ۱۶۰۰A قدرت اتصال کوتاه ۶۶KA و جریان پیک ۵۰KA برای ۱ ثانیه

مدل E2.2 تا رنج جریانی ۲۵۰۰A قدرت اتصال کوتاه ۱۰۰KA و جریان پیک ۸۵KA برای ۱ ثانیه

مدل E4.2 تا رنج جریانی ۴۰۰۰A سطوح مختلفی از قدرت اتصال کوتاه و جریان پیک ۱۰۰KA برای ۱ ثانیه

مدل E6.2 تا رنج جریانی ۶۳۰۰A قدرت اتصال کوتاه ۱۵۰KA و سطوح مختلفی از جریان پیک

انواع کلید اتوماتیک های کمپکت ABB:
SACE Tmax T

SACE Tmax Tکلیدهای کمپکت سری sace tmax t تا رنج جریانی ۳۲۰۰ آمپر را پشتیبانی می کنند. کلیدهای کمپکت سری SACE Tmax T در هفت سایز مختلف تولید می شوند. تمامی سایزها در انواع سه پل و چهارپل به صورت فیکس قابل ارائه هستند. سایزهای T4 و T5 در انواع پلاگین نیز تولید می شوند. سایزهای T4, T5, T6, T7 نیز به صورت کشویی قابل ارائه هستند.

کلیدهای کمپکت سری SACE Tmax T قابلیت قطع مقادیر بالای جریان‌های اتصال کوتاه را دارند.

واحدهای تریپ ترمومغناطیسی و الکترونیکی برای استفاده در جریان های AC/DC یا تنها AC آماده به کار هستند. امکان تعویض واحد تریپ بدون تعویض واحد قدرت نیز وجود دارد. در نتیجه با هزینه های کم می توان این سری کلیدها را به روزرسانی کرد. گستره ای از واحد های تریپ الکترونیکی برای انواع حفاظت ها مناسب هستند.

انواع کلید اتوماتیک ABB

انواع مدل ها:

مدل های T4‌و T5 و T6 دارای ظرفیت قطع ۲۰۰KA در ۴۱۵V و و ظرفیت قطع ۸۰KA در ۶۹۰V هستند. این سه مدل دارای عمق یکسانی هستند که جانمایی آنها را در تابلوها بسیار آسان می کند. این مدل ها تا رنج ولتاژی ۱۱۵۰VAC و ۱۰۰۰VDC‌را پشتیبانی می کنند.

T7 تا رنج جریانی ۱۶۰۰A و قدرت قطع ۱۵۰KA در ۴۱۵V را پشتیبانی می کند.

T8 نیز تا رنج جریانی ۳۲۰۰A را با دو قدرت قطع ۸۵KA و ۱۳۰KA در ۴۱۵V پشتیبانی می کند.

SACE Tmax XT

SACE Tmax XTکلیدهای کمپکت سری SACE Tmax XT با هدف ماکزیمم کردن راحتی کاربردی، ادغام سریع و برقراری سریع اتصال تولید می‌شوند. در عین حال قابل اطمینان بودن و ارائه کیفیت و ایمنی طراحی و توسعه داده شده اند. این کلیدها حفاظت را برای سیستم شما برقرار می کنند. با انعطاف پذیری، قابلیت قطع بالا و عملکرد مطمئن در شرایط بحرانی خیال شما را از مدیریت سیستم آسوده می‌کنند.

انواع مدل ها:

مدل XT1 تا جریان نامی ۱۶۰A را با حداکثر قدرت قطع ۷۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT2 تا جریان نامی ۱۶۰A را با حداکثر قدرت قطع ۱۵۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT3 تا جریان نامی ۲۵۰A را با حداکثر قدرت قطع ۵۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT4 تا جریان نامی ۲۵۰A را با حداکثر قدرت قطع ۲۰۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT5 تا جریان نامی ۶۳۰A را با حداکثر قدرت قطع ۲۰۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT6 تا جریان نامی ۱۰۰۰A را با حداکثر قدرت قطع ۷۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT7 تا جریان نامی ۱۶۰۰A را با حداکثر قدرت قطع ۱۲۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

مدل XT7 M تا جریان نامی ۱۶۰۰A را با حداکثر قدرت قطع ۱۲۰KA در ولتاژ ۴۱۵V

 

برای مشاهده محصولات ABB اینجا کلیک کنید.