تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی

تفاوت تابلوبرق صنعتی و خانگی یکی از پرسش های رایجی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. وظیفه اصلی تابلو برق ها حفاظت از مدارها و کنترل و فرمان آن ها و مدیریت توزیع برق در ساختمان و تجهیزات برقی است.

و همچنین محافظت از ایمنی افراد و مراقبت از تجهیزات الکتریکی در برابر گرد و غبار، پاشش آب و … .

تجهیزاتی مانند فیوزها، قطعات کنترلی، کنتاکتورها، کلیدهای محافظ جان، تجهیزات حفاظتی، کلیدهای اتوماتیک، کلیدهای مغناطیسی، ، رله های کنترلی و نمایشگرها و … داخل تابلو قرار می گیرند.

و از مدارهای برق در برابر اتصال کوتاه، اضافه بار، آتش سوزی و برق گرفتگی جلوگیری می کند و راه اندازی و کنترل تجیهزات برقی را برای ما آسان تر می سازد.

 

تفاوت تابلوبرق صنعتی و خانگی

 

تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی

تابلوبرق صنعتی

تابلو برق صنعتی یک فضایی از جنس فلز است که شبیه به یک شلف کتاب یا قفسه میباشد. که تجهیزات برقی را داخل ان قرار می دهند .

در تابلو برق صنعتی می توانید یک جریان الکتریکی بسیار بزرگتر از تابلو برق خانگی داشته باشید.

کارخانه ها، انبارها و دیگر مکان های بزرگ صنعتی، همیشه قطع کننده مدار صنعتی را به عنوان بخشی از سیستم الکتریکی خود خواهند داشت.

اگر در یک سیستم الکتریکی بزرگ قطع کننده های صنعتی نصب نشده باشد، توزیع برق امکان پذیر نخواهد بود.

سه نوع ولتاژ الکتریکی وجود دارد:

قطع کننده های ولتاژ پایین، ولتاژ متوسط ​​و فشار قوی.

با این حال، همه قطع کننده های صنعتی دارای ویژگی ها و عملکرد مشترک هستند.

انتظار می رود آنها شرایط الکتریکی معیوب را تشخیص دهند تا بتوانند تاسیسات، کارکنان و تجهیزات تاسیسات را در برابر آتش سوزی الکتریکی یا سایر حوادث فاجعه بار الکتریکی مصون نگه دارند.

قطع کننده های صنعتی اغلب بر اساس کلاس ولتاژ، نوع ساخت، ویژگی های ساختاری و نوع قطع کننده طبقه بندی می شوند.

تابلوبرق خانگی

امروزه استفاده از تابلو برق خانگی در منازل مسکونی امری عادی و رایج است.

آنها سیستم های برق خانگی را از خطرات ناشی از خطای الکتریکی محافظت می کنند. بدون قطع کننده مدار، احتمال آتش سوزی الکتریکی در خانه بسیار افزایش می یابد.

قبل از اینکه قطع کننده مدارهای مسکونی رایج باشند، از فیوزها برای محافظت از سیم کشی معمولی خانه استفاده می شد.

تابلو برق خانگی در ابعاد مختلف به بازار عرضه می شود و می تواند به صورت روکار و توکار مورد استفاده  قرار بگیرد.

 تابلوبرق خانگی

برق ساختمان به واسطه انشعاب های برق که از شبکه توزیع کشیده می شود، آغاز می شود و در داخل هر آپارتمانی ادامه پیدا می کند. تابلو برق که از ابتدای ساختمان تا داخل هر واحد نصب می شود، وظیفه تقسیم انشعابات برق میان واحدهای مسکونی را برعهده دارد.

نوع دیگری از تابلوها هستند که وظیفه ایجاد انشعاب برای روشنایی عمومی، آسانسور، موتورخانه ها و سایر انشعابات را برعهده دارند.

تابلو برق خانگی به سه دسته تقسیم می شود:

  • تابلو تقسیم واحد
  • تابلو عمومی
  • تابلو اصلی ( تابلو کنتور)

این تابلوها عملکرد مشابهی دارند و نحوه نصب آن ها تفاوت هایی با هم دارد.

تابلو تقسیم واحد

تابلو برق کوچک که داخل واحد نصب می شود، از این نوع تابلوها است. این محصولات امروزه جایگزین جعبه تقسیم های قدیمی شده اند.

سیم کشی مربوط به سیستم های روشنایی، پریزهای برق، سیستم های جریان ضعیف و … به صورت جداگانه نصب می شوند و از داخل تابلو تقسیم تغذیه می شوند.

این روش سیم کشی سبب می شود تا در صورت وجود اشکال و خطا، برق کل ساختمان قطع نشود. جعبه تقسیم به کمک یک کابل به کنتور نصب می شود.

تابلوی عمومی

برای تأمین برق در قسمت های مشترک ساختمان هم چون حیاط، پشت بام، راه پله، پارکینگ و … از تابلوهای برق عمومی استفاده می شود. این تابلوها اغلب در طبقه همکف و جایی در دسترس نصب می شوند. این تابلو نیز به کمک کابلی از کنتور برق انشعاب می گیرد.

تابلو کنتور

کابل های اصلی برق در یک ساختمان ابتدا وارد این تابلو می شوند. این تابلو تأمین کننده همه واحدها و تابلوهای عمومی است. تابلو کنتور عموماً نزدیک ورودی ساختمان قرار می گیرد.

تفاوت تابلو برق صنعتی و خانگی

یکی از دلایل تفاوت بین تابلو برق صنعتی و خانگی تفاوت سیم کشی آن ها است. سیم کشی های مسکونی و صنعتی دارای بارهای متفاوت، نیازهای انرژی و پیکربندی تجهیزات مختلف هستند.

سیم کشی صنعتی معمولاً عایق بیشتری نسبت به سیم کشی مسکونی دارد. اغلب سیم کشی صنعتی از عایق حرارتی مقاوم در برابر حرارت بالا استفاده می کند. این نوع عایق، سیم کشی را از خطرات معمول صنعتی مانند گازهای خورنده و مایعات محافظت می کند.

در مقایسه با تابلوهای مسکونی، تابلوهای برق صنعتی بسیار پیچیده هستند. آنها در طول فرآیند طراحی به فکر زیادی نیاز دارند. اگر نتوانید همه موارد مورد نیاز خود را وارد کنید، می تواند تجارت را ناکارآمد کند. علاوه بر طراحی پیچیده، سیم کشی نیز پیچیده تر است. از آنجا که پنل های صنعتی باید تقاضای بالاتری را برآورده کنند، تعداد پنل ها در این گونه موارد، بسیار بیشتر از موارد مسکونی است.