مینی پی ال سی چیست؟ انواع مینی پی ال سی های اشنایدر الکتریک پی ال سی اشنایدر

معرفی انواع پی ال سی های کمپکت و ماژولار…

انواع مینی پی ال سی های اشنایدر الکتریک

مینی پی ال سی کوچکترین محصول کارخانه های سازنده پی ال سی و از انواع سیستم های کنترل است.

شرکت های سازندۀ این وسیله تقریباً یک دهه است که آن را به بازار عرضه کرده اند. در ابتدا به علت گران بودن قیمت این مینی پی ال سی ها زمینه های استفاده و کاربرد کمی داشتند.

اما امروزه با وجود پایین آمدن قیمت بعضی از پی ال سی ها، زمینه کاربردی مینی پی ال سی افزایش یافته و با تنوع بیشتری تولید می شود. یکی از دلایل اصلی ساخت آن ها داشتن امکان برنامه ریزی با دست توسط کلیدهای روی PLC ا ست که آن را تبدیل به قطعه ای منحصر به کرده است.

هر چند استفاده از مینی پی ال سی در سیستم کنترل واقعی و بزرگ، با توجه به تعداد ورودی و خروجی های کم، جایی ندارد؛ اما در تأسیسات الکتریکی کوچک مثل کنترل موتورخانه ساختمان ها، یعنی سیستم های (HVAC)، دستگاه های دارای دو یا چند موتور، کارگاه های کوچک صنعتی و روشنایی اتوماتیک ساختمان ها و … به کار می رود.در ابتدای تولید مینی پی ال سی، بسیاری آنها را جانشین PLC ها می خواندند و در مدارات فرمان (کنترل) که تعداد موتورها بیش از چند عدد نیست استفاده از مینی پی ال سی را به جای PLCمناسب و صحیح می دانستند؛ اما در سال های اخیر جایگاه  آنها مشخص و متمایز شده است. PLC ها می بایست خود را با استاندارد برنامه نویسی خاصی هماهنگ کنند، اما در مینی پی ال سی چنین توصیه ای وجود ندارد.

پی ال سی اشنایدر

یکی از محصولات شرکت اشنایدر الکتریک فرانسه است که در بخش های مختلف اتوماسیون استفاده می شود، به  این رله ها، رله های هوشمند نیز گفته می شود. این سری از پی ال سی ها که به مینی پی ال سی و یا Smart relay مشهور هستند امکانات جانبی بسیار خوبی دارند. از این رله های هوشمند برای کنترل سیستم‌های با حجم کوچک (تعداد ورودی و خروجی‌های محدود) استفاده می شود.

   رله های زلیو دارای تعدادی ورودی/خروجی، تایمر و کانتر و … مشخص است و طبق برنامه ای که به آن داده می شود عمل می کند. روش برنامه ریزی رله های هوشمند زلیو با استفاده از کلیدهای موجود بر روی آن یا نرم افزار Zelio Soft   انجام می گیرد.

 نرم افزار Zelio Soft برای برنامه نویسی و برنامه ریزی این رله ها طراحی شده است، در این نرم افزار می توان ضمن خواندن و دیباگ کردن برنامه موجود بر روی رله، به زبان LAD و FBD برای آنها برنامه نویسی کرد، کار با این نرم افزار به دلیل کم بودن حجم دستورات آن آسان است. این نرم افزار از رله های هوشمند مدل SR2/SR3 پشیتبانی می کند. نرم افزار مخصوص این شرکت در حالت عادی در حالت نمایش Electrical Symbol قرار دارد. برای استفاده از آموزش موجود باید از منوی Display نرم افزار مد نمایش را در حالت Ladder Symbol  قرار داد.

 • مینی پی ال سی LOGO

مینی پی ال سی LOGO با روش برنامه ریزی خاص عمل می کند و از آن جهت کنترل برخی فرآیندها در تأسیسات برقی بکار می رود.

 • معرفی سخت افزار LOGO

سخت افزار LOGO شامل ماژول اصلی، کارت های افزایشی (Expantion Card)،  ماژول تغذیه و قطعات جانبی آنها می باشد.

 • ماژول اصلی مینی پی ال سی

ﻣﺎژول اﺻﻠﻲ وﻇﻴﻔﻪ ﭘﺮدازش ﻣﺮﻛﺰي ﺳﻴﮕﻨﺎل ﻫﺎ و ﻛﻨﺘﺮل ﺧﺮوﺟﻲ ﻫﺎي ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ ﻗﻄﻌﺎت دﻳﮕﺮ را ﺑﻪ ﻋﻬﺪه دارد. اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺎﻣﻞ ﺗﻌﺪادي ورودي، خروجی و در بعضی مدل ﻫﺎ داراي ﺻﻔﺤﻪ ﻧﻤﺎﻳﺶ و ﻛﻠﻴﺪﻫﺎي ﻣﺤﻠﻲ ﻧﻴﺰ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ وﻟﺘﺎژ ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﺎر ﻣﻲ ﻛﻨﺪ.

 • Class 1: ولتاژ کمتر از 24 ولت شامل: 12V DC, 24V DC, 24V AC.
 • Class 2: ولتاژ بیشتر از 24 ولت شامل: 115…240 V AC/DC.

در LOGO یک سری ورودی و خروجی بصورت ONBOARD مشاهده می شود. این ورودی ها می توانند به صورت دیجیتالی و یا آنالوگ باشند که واحد پایه (واحد اصلی LOGO بدون در نظر گرفتن واحدهای افزایشی) حداکثر 12 ورودی و خروجی را پشتیبانی می کند. ورودی ها شامل سنسور، کلید، میکروسوئیچ … هستند.

خروجی ها نیز دارای انواع رله ای و ترانزیستوری می باشند و شامل چراغ سیگنال، موتور، شیرهای برقی، جک ها و … می شوند. ماکزیمم جریان کلیدزنی در خروجی ها 10 آمپر است.

لوگو به دو دسته کلی دارای صفحه نمایش و فاقد آن تقسیم می شود. لوگوهایی که دارای صفحه نمایش هستند (Modular basic variants) توانمندی های زیر را دارند:

 • قابلیت نمایش وضعیت ورودی، خروجی ها و تست برنامه
 • برنامه ریزی لوگو با استفاده از کلیدهای موجود
 • استفاده از کلیدها به عنوان ورودی

لوگوهای بدون صفحه نمایش نیز مزایای زیر را پشتیبانی می کنند:

 • سادگی
 • صرفه جویی اقتصادی
 • اشغال فضای کمتر

بعلاوه این نوع از لوگوها به مدل پایه (Basic) سازگاری دارند. در این نوع لوگو اطلاعات فقط از روی PC یا کارت های حافظه خوانده می شود.

به طور کلی سه نوع لوگو وجود دارد:

 • STANDARD
 • LONG
 • BUS
 • Mini PLC LOGO مدل STANDARD

مدل STANDARD دارای نسل های مختلفی می باشد در نسل های OBA1، OBAO تعداد 4 ورودی دیجیتال و 4 خروجی دیجیتال دیده می شود (این مدل ها فاقد قابلیت افزایش ورودی و خروجی هستند). در نسل های OBA5، OBA4، OBA3 فقط مدل استاندارد مشاهده می شود.

 • نسل OBA5 ماکزیمم شامل 24 ورودی دیجیتالی، 16 خروجی دیجیتال و 8 ورودی آنالوگی است.
 • در نسل OBA5 و OBA4 ماکزیمم می توان 24 ورودی و 16 خروجی دیجیتال، 8 ورودی و 2 خروجی آنالوگ در نظر گرفت.
 • Mini PLC LOGO  مدل LONG

تعداد ورودی و خروجی ای این نسل دو برابر  مدل استاندارد است و فاقد قابلیت افزایش ورودی و خروجی بوده و در نسل های OBA2، OBA1، OBA0 دیده می شود. این مدل با مشخصه L نمایش داده شده و دارای مدل های 230RCL, 24RLC, 24L, 12/24RCL است.

 • Mini PLC LOGO مدل BUS

جهت اتصال به شبکه AS-INTERFACE می توان از این مدل استفاده نمود. لوگو در شبکه AS-INTERFACE به عنوان SLAVE قرار گرفته و می بایست که توسط BUS MASTERشناسایی و آدرس دهی شود. هنگام اتصال لوگو عمل شناسایی به طور اتوماتیک انجام می شود (لازم به ذکر است که می توان چندین لوگو را روی BUS سوار کرد). این نسل مدل های 24 RCLB11, 230 RCLB11 را دارد (با مشخصه LB11 نمایش داده می شوند).

   بسته به نوع خروجی (رله ای/ ترانزیستوری)، دارا بودن صفحه نمایش یا ساعت داخلی، انواع LOGO ها دارای تقسیمات ریزتری نیز هستند که با حروف ذیل نمایش داده می شوند.

 • R: نوع خروجی رله ای (بدون R، خروجی ترانزیستوری)
 • C: دارای زمان سنج هفتگی
 • O: فاقد صفحه نمایش
 • L: در مدل هایی که در نامگذاری آنها حرف L وجود دارد تعداد ورودی و خروجی آنها دو برابر حالت استاندارد است.
 • B11: قابلیت اتصال به شبکه
 • 12: دارای قابلیت کار با ولتاژ 12 ولت مستقیم
 • 24: دارای قابلیت کار با ولتاژ 24 ولت مستقیم
 • 230: دارای قابلیت کار با ولتاژهای 230/115 متناوب

پی ال سی اشنایدر

انواع مینی پی ال سی های اشنایدر الکتریک

 • انواع پی ال سی 

 پی ال سی ها از نظر ساختار به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

      1- پی ال سی های کمپکت(Compact PLC) 

      2- پی ال سی های ماژولار (Modular PLC)

پی ال سی کمپکت:

این پی ال سی ها دارای ساختار و شکل ظاهری یکپارچه هستند که در برخی مدل ها دارای نمایشگر بوده و با چهار کلید جهت دار می توان این نمونه پی ال سی ها را بدون نیاز به کامپیوتر برنامه ریزی نمود.

   اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب یک پی ال سی مناسب شامل موارد زیر است:

 1. تغذیۀ AC یا  DC
 2.  تعداد ورودی (آنالوگ یا دیجیتال)
 3.  تعداد خروجی (آنالوگ یا دیجیتال)

اغلب شرکت‌های سازنده پی ال سی ها، این نوع  PLCها را همراه دیگر  PLCها به بازار ارائه می‌دهند اما بعضی از سازندگان آنرا با نام میکرو PLC ارائه می کنند.

پی ال سی ماژولار:

در این نوع از پی ال سی ها، اجزای پی ال سی بر خلاف پی ال سی های زلیو،  یکپارچه نیست و ماژول منبع تغذیه، ماژول ورودی و خروجی، ماژول اصلی شاملCPU  و حافظه از یکدیگر جدا هستند. اما ماژول ها طوری ساخته شده اند تا بتوان آنها را کنار هم قرار داد و با حالت کشویی یا نری – مادگی  به هم متصل می گردند.

پی ال سی های ماژولار در سیستم های بزرگ صنعتی با تعداد ورودی و خروجی بالا به کار می روند. ورودی به این پی ال سی ها اطلاعاتی است که از طریق سنسورها و یا پی ال سی های Slave دیگر یا کامپیوترهای مرکزی Master PLC دیگر می آید و خروجی این پی ال سی ها شامل فرمان هایی است که به درایورها (Drivers) یا انواع موتورها و یا فرمان به پی ال سی های Slave دیگر  و یا حتی بوبین کنتاکتور ها صادر می گردد که تمامی این بخش ها از طریق شبکه ها (فیلد باس، پروفی باس، مد باس و…) با هم در ارتباط هستند.

 • کاربرد پی ال سی

   از  آبیاری گلخانه ها تا کنترل سیستم هایی مثل نیروگاه ها, پتروشیمی ها، صنایع فولاد، ریخته گری و … از پی ال سی استفاده می شود

در کنترل سیستم آبیاری یا گرمایش و سرمایش گلخانه ها از یک زلیو پی ال سی (Zelio) کوچک استفاده می شود و در صنایع بزرگ از پی ال سی های ماژولار مانند توایدو (Twido) و مدیکون (Modicon) استفاده می گردد.