پرشر سوییچ چیست؟

پرشر سوییچ چیست؟ عموما در وسایل الکترونیکی برای باز و بسته کردن مدارهای الکتریکی در بسیاری از فشارهای از قبل تعین شده نیازمند وسیله‌ای می‌باشیم، تا عمل باز یا بسته شدن را بر عهده بگیرد. این وسیله امروزه کلید فشاری یا پرشر سوئیچ نام دارد.

پرشر سوییچ چیست؟

 

به عنوان مثال اگر در یک کمپرسور، فشار به مقدار بسیار بالایی برسد و آن کمپرسور در زمان مناسب از فشارش کاسته نشود مطمئنا انفجار رخ می‌دهد و خسارات مالی و جانی فراوانی به وقوع می پیوندد.

برای جلوگیری از این عمل از کلید فشاری استفاده می‌کنند تا در زمانی که فشار از حد مجاز خود عبور کرد کلید فشاری سیستم را قطع کند تا از وقوع خسارات فراوان جلوگیری شود.

سوئیچ فشار الکترونیکی مبتنی بر یک سنسور فشار الکترونیکی است. همراه با سیگنال الکتریکی برای تغییر مدار الکتریکی، بسیاری از پرشر سوئیچ‌های فشار الکترونیکی یک سیگنال آنالوگ اضافی متناسب با فشار ارائه می‌دهند. بنابراین، نه تنها مشخص شده است که آیا به نقطه تعریف شده رسیده است، بلکه فشار اندازه گیری شده واقعی منتقل می‌شود. سوئیچ‌های فشار الکترونیکی اغلب دارای نمایشگری هستند که از آن می‌توان فشار اندازه گیری شده را بخوانید.

پرشر سوئیچ اشنایدر دستگاهی است که با مکانیسمی ساده، زمانی که در جریان ورودی فشار به حد مورد نظر برسد، یک کنتاکت الکتریکی فعال می شود که موجب کنترل باز یا بسته بودن دریچه و فرمان به آن می‌شود.

 

پرشر سوییچ چیست؟

عملکرد پرشر سوئیچ

پرشر سوئیچ عمدتاً برای کنترل فشار دیگ بخار یا برج آب و تنظیم سیستم استفاده می‌شود. هنگامی که فشار سیستم از نقطه تعیین شده فراتر رود، این سوئیچ مدار را برای محافظت قطع می‌کند.

پرشر سوئیچ می‌تواند تغییر فشار را تشخیص داده و بر این اساس وضعیت داخلی را تغییر دهد تا وضعیت روشن یا خاموش بودن مدارهای خارجی را کنترل کند و برای کنترل فشار، تعیین حدود زنگ خطر مایع، گاز و بخار در دسترس است.

پرشر سوئیچ در انواع فرایندهای صنعتی و فنی استفاده می‌شود. اگر فشار به مقدار از پیش تعیین شده رسیده باشد، پرشر سوئیچ با یک تماس به سوئیچ مربوطه آن را باز می‌کند یا می‌بندد. بسته به نیاز شما، می‌توان از مدل‌های مکانیکی یا الکترونیکی این سوئیچ فشار استفاده کرد.

اگر پرشر سوئیچ مکانیکی را انتخاب کنید و به فشار تعریف شده برسید و سوئیچ فعال شود، سوئیچ سیگنال الکتریکی را ارسال می‌کند. برای این کار، به هیچ نیروی کمکی احتیاج ندارد. قابلیت اطمینان حاصل شده یکی از مزایای سوئیچ‌های فشار مکانیکی است.

پرشر سوئیچ‌های نسل جدید دارای سوئیچ‌های میکرو با کیفیت بالا هستند. آن‌ها از ثبات و دقت طولانی مدت بالایی برخوردار هستند.

سوئیچ‌های فشار مکانیکی با خاصیت محافظت از انفجار برای کار در مناطق خطرناک استفاده می‌شوند.

همانطور که در بالا گفتیم سوئیچ فشاری سیستم را زمانی که به یک فشار زیادی می‌رسد خاموش می‌کند. این عملکرد در ظاهر ساده بسیار در بخش‌های مختلف به خصوص صنعت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

در واقع ما در سیستم سوئیچ فشاری یک فشار را به عنوان حد مجاز تعریف می‌کنیم مثلا در یک سوئیچ، فشار را به مقدار 100 پاسکال تنظیم می‌کنیم این به این معنی است که اگر فشار سیستم 101 پاسکال شود سوئیچ فشاری باید سیستم را قطع کند به همین سادگی.

سیلندرها و یا دیافراگم‌ها می‌توانند کلید فشاری را فعال کنند.

مکانیسم کلید فشاری : اگر بخواهیم تخصصی تر به این قضیه نگاه کنیم مشاهده میکنیم که کلید فشاری، فشار را با مکانیزم خاصی به یک حرکت مکانیکی تبدیل میکند تا سیستم قطع شود.

 

انواع سوئیچ فشاری

1 . سوئیچ فشار مدل دیافراگمی

در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک دیافراگم که فلزی است استفاده می شود . محدوده ی فعالیت این سوئیچ تا فشار 10 اتمسفر می باشد.

2 . سوئیچ فشار مدل بوردونی

در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک لوله فلزی خمیده که به لوله بوردونی معروف است ، استفاده می شود . محدوده فعالیت این تا فشار 120 مگاپاسکال می باشد.

3 . سوئیچ فشار مدل پیستونی

در این مدل برای فعال سازی سوئیچ از یک پیستون استفاده می شود . محدوده ی فعالیت این سوئیچ 80 مگاپاسکال است .

4 . سوئیچ فشار مدل دیافراگمی پیستونی

در این مدل یک دیافراگم که تحت تاثیر فشار می باشد باعث به حرکت در آمدن پیستون و در نتیجه فعال شدن سوئیچ و قطع سیستم می شود. محدوده ی فعالیت این مدل تا 11 مگاپاسکال می باشد.

5 . سوئیچ فشار مدل حالت جامد

بسیار پیشرفته تر از مدل های قبلی می باشند و دارای خطای کمتری هستند.

 

پرشر سوییچ چیست؟

کاربرد

این وسیله الکتریکی کوچک کاربرد فراوانی دارد به عنوان مثال :

1 . از این کلید برای کم کردن فشار موجود در شرایط عادی استفاده می‌شود.

2 . در شرایطی که فشار در بالاترین مقدار ممکن قرار دارد و امکان بروز خسارات مالی و جانی وجود دارد از سوئیچ فشاری به عنوان شیر ایمنی استفاده می شود تا فشار را محدود کند و به حد نرمال خود برساند.

3 . در کمپرسور ها ، توربین‌های بخاری ، پمپ های بنزین و گاز ، در دیگ های فشاری ، کنترل شارژ در داخل باتری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

برای مشاهده مقاله های بیشتر اینجا کلیک کنید.